Grundforløb 2 Social- og sundhedshjælper

Grundforløb 2 er for dig, der har gennemført Grundforløb 1
eller for dig, der afsluttede grundskolen mere end 2 år før uddannelsesstart.

Grundforløb 2 er starten på uddannelsen til Social- og sundhedshjælper. Her kommer du til at arbejde med fag, der er specialiseret imod din hoveduddannelse.
Vil du gerne arbejde med mennesker og gøre en forskel for andre, så er dette vejen for dig.

OBS!!
Når du søger vores uddannelser på optagelse.dk skal du være opmærksom på at vi udbyder uddannelse i både Horsens, Vejle og Fredericia.
Brug derfor søgningsfunktionen fremfor drop down menuen for at finde vores afdelinger.


Horsens, Vejle, Fredericia

 

Varighed
20 uger

 

Næste
uddannelsesstart: 12.08.2025

Fakta

Hvis du er over 25 år, kan du blive ansat i et sammenhængende forløb. Så bliver du ansat som elev allerede på grundforløb 2 og resten af din social- og sundhedsassistent.

Du søger om ansættelse hos din kommune. Nedenfor finder du links til kommunernes jobportaler.

Find stillingsopslag til sammenhængende forløb på din kommunes hjemmeside. Søg derefter i søgefelt, vælg området 'bliv elev' eller led i listen over jobs. Du skal se efter oplag om social- og sundhedsassistentelev i sammenhængende forløb.

KLIK HER til Horsens Kommune
KLIK HER til Vejle Kommune
KLIK HER til Hedensted Kommune
KLIK HER til Fredericia Kommune
KLIK HER til Kolding Kommune

Adgangskrav
Du kan søge ind på Grundforløb 2, hvis du har afsluttet 9. eller 10. klasse for mere end et år siden, eller hvis du har gennemført Grundforløb 1. Du kan starte på et Grundforløb 2 tre gange.

Mindst 02 i både dansk og matematik
Du skal have et karaktergennemsnit på mindst 02 i både dansk og matematik fra 9. eller 10. klasse eller en anden ungdomsuddannelse (f.eks gymnasiet).

Er du i gang med en anden uddannelse, når du søger, skal du logge ind på www.optagelse.dk med dit Unilogin. Dine forældre skal underskrive med deres Nem-Id, hvis du er under 18 år. Er du ikke i gang med en uddannelse, når du søger ind på Grundforløb 2, skal du logge ind på www.optagelse.dk  med dit Nem ID.

Når du har gennemført Grundforløb 2 kan du søge ind på et hovedforløb.

Du søger om optagelse på www.optagelse.dk 
Søg ind

SPS er en støtteordning, der skal sikre, at du kan tage en uddannelse på lige vilkår med dine klassekammerater, selvom du har en funktionsnedsættelse. Du kan søge om at få SPS, hvis du er ordblind, har psykiske vanskeligheder eller andet, som hæmmer dig i skolehverdagen. Alt efter hvilken funktionsnedsættelse du har, kan du få forskellige former for støtte. 
For at få SPS på uddannelsen, skal du have dokumentation for din funktionsnedsættelse. Ved psykiske vanskeligheder kræves lægelig dokumentation fra din egen læge, speciallæge eller sygehus. Diagnosen skal fremgå af dokumentationen.  Ved ordblindhed kan en ordblindetest laves på skolen.
Det er en god idé at kontakte den SPS-ansvarlige på skolen, så snart du er optaget og gøre opmærksom på dit behov for støtte. Sammen med den SPS-ansvarlige skal du tale om, hvad du har behov for af støtte for at kunne gennemføre uddannelsen på lige vilkår med de andre elever. Når I har afklaret, hvilken og hvor meget støtte du har behov for, ansøger den SPS-ansvarlige hos Styrelsen for Undervisning og Kvalitet.

Information om SPS (specialpædagogisk støtte): https://www.spsu.dk/for-elever-og-studerende


For mere info:

Kontakt Marlene Troldtoft på email: mat@sosufvh.dk eller telefon:2855 2165

Marlene Troldtoft

SPS-ansvarlig

  2855 2165